Upgrade internetu do LTE – zrób to sam

Podziel się tym artykułem!

Każda tesla, jak już wielokrotnie pisałem, posiada stały dostęp do internetu (m.in. aby obsługiwać aplikację auta, ściągać aktualizacje, pokazywać na żywo korki na drogach itp.) Starsze auta (bodajże do końca roku 2015) posiadają fabrycznie zainstalowany modem 3G, nowsze już LTE.

Istnieje opcja wymiany modemu w serwisie Tesli – dla modelu S i X jest to 499€. W pierwszej naszej tesli Model S z tej usługi skorzystałem, było to chyba w 2017 roku, i cieszyłem się z szybszego internetu. Tak naprawdę modem 3G w Polsce wystarczał, problem był (i jest) w Niemczech – tutaj istnieją olbrzymie dziury na mapach, gdzie internetu nie ma wcale, lub jest on ledwo osiągalny. Jeśli już, działa tylko LTE. Co więcej, od sierpnia 2021 nadajniki 3G zostają wyłączone, co jest znacznie większą bolączką, .

Przeczytaj również:  Ładowanie Tesli - Destination Charging

Dlatego zdecydowałem się wymienić modem rownież w naszym 85D, ale tym razem samodzielnie, jako że od niedawna można nabyć sam modem LTE – niestety, nie każdy serwis chce sprzedać samą część, bez usługi. Mnie się udało, zamówiłem modem poprzez aplikację, podając numer katalogowy, i po prostu w umówionym terminie go odebrałem. Cała wymiana trwała około dwóch godzin, przy czym liczę w tym przerwę na kawę i zagrzanie się w domu, było zimno na dworze – środek grudnia 🙂 Muszę nadmienić, że po raz pierwszy tak bardzo dogłębnie rozbieraliśmy auto.

Krok po kroku wymianę opisuje na youtube właściciel pewnej tesli w USA (link do demontażu poniżej), modele europejskie są skonstruowane podobnie, acz karta SIM znajduje się w tzw. extenderze, zamocowanym pod półką pod MCU.

Przeczytaj również:  Dlaczego nie kupować tesli z USA?
Jak dobrać się do MCU w tesli? Nie jest to zbyt trudne!

Mając odpowiednie narzędzia problemu w wymianie DIY nie ma najmniejszego, przy okazji można wyczyścić plastiki i zetrzeć kurz z trudno dostępnych miejsc. Oszczędzamy przy tym kilkaset euro, które można wydać inaczej.

Na koniec wypada podkreślić, że niestety może się zdarzyć, iż stara karta SIM nie będzie chciała współpracować z nowym modemem, co jest prawdopodobnie powodem, dla którego serwisy niechętnie sprzedają ów modem bez usługi (w ramach której ta karta jest ewentualnie wymieniana). U mnie, jak widać na zdjęciu, tego problemu nie było, internet mimo tylko jednej kreski był całkiem szybki.

Podziel się tym artykułem!

About the author

Michał Mirski

Jeżdżę teslami od 2016 roku, przejechałem w sumie ponad 200.000 km. Żaden inny samochód mnie tak nie fascynował. Wciąż mam uśmiech na twarzy, gdy wsiadam do auta:)

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *