https://enorm-magazin.de/sites/enorm-magazin.de/files/styles/headerimage_retina/public/tesla-solar-roof-slate_header.jpg?itok=LQ-Xx2Tu
Dach solarny Tesli

Tesla, Tesla Motors, hmm?

Podziel się tym artykułem!

Prawie wszystkim Tesla kojarzy się tylko z (najlepszym oczywiście) samochodem. Tesla Motors była faktycznie przedsiębiorstwem stworzonym po to, aby w pierwszej kolejności produkować samochody.

Najpierw więc był roadster (w 2008 roku), po wyprodukowaniu kilku tysięcy sztuk doszedł Model S (czyli sztandarowy model Tesli), w tzw. międzyczasie doszła Tesla Model X (prezentacja tegoż nastąpiła już, co mało kto wie, w 2012 roku!), jak i Semi – ciężarówka – i nowy roadster, które mają się pojawić w 2020 roku.

A cały plan na swoje przedsięwzięcie Elon Musk ujawnił już w 2006 roku! Kto nie wierzy, może sprawdzić:

Build sports car
Use that money to build an affordable car
Use that money to build an even more affordable car

https://www.tesla.com/en_EU/blog/secret-tesla-motors-master-plan-just-between-you-and-me?redirect=no

Ale to nie wszystko. Aby wspomóc zmianę, już także w 2006 roku Musk ogłosił, że trzeba energię do poruszania się autem produkować z odnawialnych źródeł. Wciąż nie wierzycie?

While doing above, also provide zero emission electric power generation options.

Z tego powodu w 2016 roku Tesla Motors kupiła, za 2,6 miliarda dolarów, firmę SolarCity, trzeciego co do wielkości producenta i instalatora systemów fotowoltaiki w USA. Niedługo po tym Tesla usunęła ze swojej nazwy człon “Motors”. W 2015 roku, jeszcze przed zakupem SolarCity, wprowadzony na rynek został magazyn energii Tesli – Powerwall (dla klientów indywidualnych), i Powerpack, dla dużych odbiorców. Początkowo Powerwalle miały pojemność 6,4 kWh i kosztowały ok. 3000 dolarów, od 2016 roku pojemność wynosi 13,5 kWh, a cena wynosi ok. 5500 dolarów. W tym samym czasie Powerpacki wzrosły ze 100 kWh do 200 kWh pojemności.

Przeczytaj również:  Milionowa tesla!

Podziel się tym artykułem!

About the author

Michał Mirski

Jeżdżę teslami od 2016 roku, przejechałem w sumie ponad 200.000 km. Żaden inny samochód mnie tak nie fascynował. Wciąż mam uśmiech na twarzy, gdy wsiadam do auta:)

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *